Tibetský teriér

 

Země původu: Tibet

FCI č.209

Skupina 9: Společenská plemena

 

Celkový vzhled: robustní, středně velký, dlouhosrstý, kvadratický pes s rozhodným výrazem.

Kohoutková výška: 36-41cm

Zbarvení: bílé, krémové, šedé, kouřové, trikolor. Ve skutečnosti jakékoliv barvy, s výjimkou čokoládové nebo játrově hnědé.

Hlava: dobře osrstěná s dlouhými chlupy které padají přes oči. Lebka nepříliš široká či hrubá. Čenichová partie je silná, s dobře vyvinutou dolní čelistí. Nos černý.

Zuby: mají nůžkovitý nebo reverzní nůžkovitý skus.

Oči: velké kulaté posazené dosti široce od sebe, zbarvené tmavě hnědé, černě orámované.

Uši: zavěšené,nesené ne zcela přilehlé k hlavě.Ne příliš velké těžce osrstěné.

Krk: standard necharakterizuje.

Tělo: svalnaté,kompaktní a silné. Žebra jsou dobře klenutá, lopatky dobře skloněné, hřbet rovný, bedra krátká,lehce klenutá.

Ocas: středně dlouhý, nasazený dosti vysoko a nesený vesele přes hřbet, který je silně osrstěný.

Hrudní končetiny: silně osrstěné, nohy rovné a rovnoběžné. Pánevní končetiny dobře osrstěné, bérce dobře skloněné.

Tlapy: velké kulaté, silně osrstěné s chlupy i mezi prsty.

Srst: Dvojitá podsada jemná a vlnitá, krycí srst je bohatá, jemná ale ne hedvábná. Je dlouhá rovná nebo zvlněná ale ne kudrnatá.

 

Charakteristika plemene:

Tibetský teriér je plemeno společenské. Je to pes velice aktivní, vytrvalý a společenský. Ačkoli je nazýván teriérem, rozhodně mezi teriéry nepatří a ani nemá jejich vlastnosti. Správně bychom ho měli nazývat Tibet Apso, protože jeho nejbližším příbuzným je Lhasa Apso, který se ale od tibetského teriéra liší jak velikostí, tak i dalšími znaky. Země původu tibetského teriéra je Tibet, kde je toto plemeno již chováno nejméně 2000 let. Ve své zemi původu byl používán jako průvodce karavan a pomáhal spolu s tibetskými dogami chránit majetek svého pána. Tento středně velký psí byl také chován v klášterech jako pes posvátný. Ačkoliv byl Tibet dosti izolován od okolního světa (což ostatně platí dodnes), tito jeho psí obyvatelé si našli cestu i do Evropy, a to prostřednictvím darů, kterými Tibeťané obdarovali zvlášť významné osoby. Tím našel cestu do Anglie a postupně si jej oblíbili i chovatelé v ostatních evropských zemí í v zámoří. Přesto je to pes s neobvyklými vlastnostmi, v Čechách není příliš rozšířen jako některá jiná plemena. Toto málopočetné plemeno si postupně nachází místo v srdcích dalších a dalších pejskařů.
Tibetský teriér je pes střední velikosti (38-41 cm.),má kompaktní a kvadratickou postavu. Jeho široké tlapy a výrazně zauhlené zadní končetiny mají velký význam pro jeho skokanské schopnosti, jeho chůze je pružná a elegantní. Jeho srst je dlouhá splývavá tvořena jemnou podsadou a krycí srstí. Srst by neměla být kudrnatá. Je zvláštní u Tibeťana jejich zbarvené srsti a to přes jakoukoliv barvu: bílou, zlatou, sobolí, černou, a někdy i vícebarevnou (trikolor). S výjimkou čokoládové nebo játrově hnědé.
Jeho povaha se vyznačuje značným temperamentem,dobrosrdečností, láskou ke svému pánovi, i když vůči cizím lidem je poněkud zdrženlivý. Tento psík s velkým srdcem je velmi učenlivý, avšak pouze s pánem, který mu dává najevo svou lásku, nikoli tvrdou rukou, to pak ukáže svou tvrdohlavost. Jeho vztah k dětem je velice dobrý, cizí lidi vyštěká, ale nekousne. Je to prostě pohodář, pes vhodný do bytu, k baráčku, ale ne aby zůstával neustále venku. Potřebuje lásku a pohodu domova.

 

 

 


Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.